pondelok , 4 júla 2022
husk
Najnovšie správy
Hlavná stránka / Správy / SPOLU ZA NEMOCNICU V KRÁĽOVSKOM CHLMCI

SPOLU ZA NEMOCNICU V KRÁĽOVSKOM CHLMCI

V utorok predpoludním po netradičnej tlačovej besede  na Námestí milénia v Kráľovskom Chlmci bola spustená petícia za zachovanie pôvodného rozsahu zdravotnej starostlivosti  nemocnice v Kráľovskom Chlmci. Iniciátormi tejto dôležitej petície boli predstavitelia Združenia miest a obcí Medzibodrožia a Použia, poslanci Košického samosprávneho kraja (KSK) za okres Trebišov, poslanci mestského zastupiteľstva a starostovia a primátori dvoch susedských regiónov. Na utorkovej tlačovej besede Ing. Karol Pataky, primátor mesta Kráľovský Chlmec, podpredseda KSK a Csaba Furik, starosta obce Malý Horeš, poslanec samosprávneho kraja zdôraznili, že štátom plánovaná optimalizácia by znamenala v praxi obmedzenie akútnej zdravotnej starostlivosti, zrušenie oddelení, redukciu lôžok, ako aj počtu zamestnancov  resp. zrušenie nemocnice. Štát podľa nich tak ako viacnásobne už v  minulosti, opäť znevýhodní tento región. Ak by miestna nemocnica neposkytovala zdravotnú starostlivosť v dnešnej forme, cca. 60 tisíc obyvateľov susedských regiónov by museli cestovať 50-70 kilometrov (približne 60 až 100 minút) aby boli ošetrení v Trebišove alebo v Michalovciach. Preto v nasledujúcom období primátori a starostovia oboch regiónov zorganizujú petičnú akciu proti realizácii tohto plánu. Petičné hárky občania môžu podpísať na miestnych úradoch alebo nimi určených miestach.

 

TEXT P E T Í C IE

My, obyvatelia mesta Kráľovský Chlmec a okolitých obcí Medzibodrožia a Použia žiadame Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky o prehodnotenie zámeru preradenia Nemocnice s poliklinikou n.o. Kráľovský Chlmec v rámci OSN na komunitnú úroveň. Zatvorením základných oddelení ako interné, gynekologicko-pôrodnické, detské a neonatologické, chirurgické oddelenie  zásadne nesúhlasíme a to hlavne z dôvodu geografického postavenie nemocnice s ohľadom na dojazdový čas až 80 min. s prítomnosťou železničných priecestí do najbližších nemocníc, čím by došlo k ohrozeniu života a zdravia obyvateľov regiónu. Jedná sa o región s vysokou mierou nezamestnanosti, vysokým podielom ekonomicky slabších a marginalizovaných komunít a s existenciou jazykovej bariéry. V prípade preradenia nemocnice na úroveň komunitnej nemocnice by hrozilo hromadné prepúšťanie zamestnancov a bola by ohrozená aj kritická infraštruktúra v prípade hromadnej havárie.

SPOLU ZA NEMOCNICU V KRÁĽOVSKOM CHLMCI DSC08775  3SPOLU ZA NEMOCNICU V KRÁĽOVSKOM CHLMCI DSC08920  3SPOLU ZA NEMOCNICU V KRÁĽOVSKOM CHLMCI DSC08951  3

SPOLU ZA NEMOCNICU V KRÁĽOVSKOM CHLMCI DSC08809  2

SPOLU ZA NEMOCNICU V KRÁĽOVSKOM CHLMCI DSC08789  1

Môže Vás to tiež zaujímať...

UVÍTANIE DETÍ – BABAKÖSZÖNTŐ (VIDEO)

Like Dislike