sobota , 28 mája 2022
husk
Najnovšie správy
Hlavná stránka / Oznamy / OZNÁMENIE – ÉRTESÍTÉS

OZNÁMENIE – ÉRTESÍTÉS

Na základe zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie na území Slovenskej republiky a v zahraničí Ústredný krízový štáb SR navrhol nasledovné opatrenia s predpokladanou platnosťou od 1. októbra:

HROMADNÉ PODUJATIA

Od 1. októbra nebude možné organizovať akékoľvek hromadné podujatia športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy s výnimkou obradov, ako je sobáš, krst či svadba, ako aj s výnimkou podujatí, ktorých konanie stanovuje zákon (zasadnutia štátnych a samosprávnych orgánov, súdov a podobne). Limit účastníkov na obradoch je ešte predmetom rokovania Ústredného krízového štábu SR.

Hromadné podujatia bude možné organizovať len v tom prípade, ak všetci účastníci budú mať potvrdenia o negatívnom výsledku RT-PCR testu na COVID-19 nie staršie ako 12 hodín. Tieto podujatia bude treba hlásiť na miestne príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva najneskôr 48 hodín pred začiatkom.

Ústredný krízový štáb dôrazne odporúča preložiť rodinné oslavy na obdobie priaznivejšej epidemiologickej situácie.

RÚŠKA:

Predĺži sa povinnosť nosenia rúška pre žiakov druhého stupňa základných škôl a študentov stredných škôl. Naďalej nebude povinné v triedach pre mladšie deti, teda tie, ktoré navštevujú predškolské zariadenia a prvý stupeň základných škôl (nosenie rúšok ťažšie znášajú, navyše ide o ucelený a nemeniaci sa kolektív), bude však dôrazne odporúčané. Stále bude povinné pre pobyt žiakov v interiérových priestoroch mimo tried vo všetkých školách s výnimkou konzumácie jedál a nápojov.

Povinné bude nosenie rúšok v exteriéri, pri vzdialenosti menej ako 2 metre od ľudí, ktorí nežijú v spoločnej domácnosti. Toto opatrenie má opodstatnenie aj vzhľadom na blížiacu sa chrípkovú sezónu, kedy sa očakáva zvýšený výskyt respiračných ochorení s klinickými príznakmi podobnými COVID-19.

Ústredný krízový štáb dôrazne odporúča nosiť rúško pri športovaní v interiéri.

PREVÁDZKY:

Obchody a obchodné domy budú mať opäť obmedzený počet zákazníkov na prevádzku – jeden zákazník na 10 štvorcových metrov. Pri vstupe do predajne bude musieť zamestnanec kontrolovať dodržiavanie nových, ale aj doteraz platných hygienických pravidiel.

Prevádzky verejného stravovania budú môcť byť otvorené od 6:00 do 22:00, v prípade rozvozu a predaja cez okienko nonstop. Otvorené budú môcť byť len tie, kde zákazníci sedia.

RIZIKOVÉ KRAJINY:

Od 1. októbra sa zoznam menej rizikových krajín nemení.

Úrad verejného zdravotníctva SR vypracuje bližšiu špecifikáciu opatrení, s ich definitívnym znením bude verejnosť v dohľadnom čase oboznámená.

Ústredný krízový štáb SR tiež rozhodol, že predloží vláde návrh na vyhlásenie núdzového stavu.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas: „Chápeme, že ľudia sú už z pandémie unavení a je im ťažko akceptovať a dodržiavať opatrenia. Niektorým skomplikovali prácu, zasiahli do ich bežného fungovania či celkom zmenili život. Naším cieľom nie je robiť ľuďom zle. Sme tu preto, aby sme chránili ich zdravie, mali čo najmenej hospitalizovaných a chorých ľudí a hlavne eliminovali úmrtia. Všetko robíme s týmto cieľom a snažíme sa rozumne regulovať rizikové aktivity. Liečba je stále obmedzená, účinná a bezpečná vakcína tiež zatiaľ nie je dostupná. Rešpektovanie opatrení a nosenie rúšok sú preto v súčasnosti nosným pilierom ochrany nášho zdravia.“

 

Igor Matovič kormányfő és Ján Mikas tiszti főorvos hétfőn este tartott sajtótájékoztatót, amelyen ismertették a súlyosbodó koronavírus-járvány miatt hozott szigorúbb intézkedéseket.

Ján Mikas elmondta, hogy nem változik Ausztria és Magyarország besorolása, mindkét ország továbbra is a kevésbé rizikós csoportba tartozik, a határokon nem vezetnek be szigorításokat. „Szlovákiában is jelentősen romlott a járványügyi helyzet, akárcsak a szomszédoknál, ezért nem lenne korrekt lezárni a határokat” – mondta Mikas.

A Központi Válságstáb betiltott minden tömegrendezvényt, beleértve a kulturális, sport- és egyházi eseményeket, így a szentmiséket is. Kivételt képeznek az esküvők, temetések, keresztelők, az államigazgatási és közigazgatási szervek ülésezése, valamint azok az események, amelyeken a szervező biztosítja, hogy minden résztvevő negatív PCR-teszttel rendelkezik.

A létszámok korlátozását később pontosítják. A tiszti főorvos felhívta az emberek figyelmét, hogy mivel nagyon súlyos a helyzet, azt javasolják, hogy halasszák el a családi eseményeket.

A vendéglátóipari egységek, tehát az éttermek, bárok, kocsmák és a szórakozóhelyek reggel 6 órától 22 óráig lehetnek nyitva. Csak azok a vendéglátóipari egységek működhetnek, amelyekben a vendégek ülnek. A étel ablakon való kiadása és az ételkihordás engedélyezett. Igor Matovič kormányfő elmondta: szigorúan javasolják, hogy ha az emberek étterembe mennek, akkor a maszkot csak evés és ivás közben vegyék le.

Az üzletekben, áruházakban korlátozzák a vásárlók számát: 10 négyzetméterre számítanak egy vásárlót, emellett be kell tartaniuk a kétméteres távolságot, továbbra is kötelező a maszkviselés, belépéskor pedig egy alkalmazottnak ellenőrizni kell, hogy az emberek betartják-e az intézkedéseket. Ami a bevásárlóközpontokat illeti: a vásárlók számát az egész plázában, nem csupán az üzletekben korlátozzák.

Továbbra is kötelező a maszkviselés a középiskolákban és az alapiskolák felső tagozatain, alsó tagozaton pedig erősen javasolt. Szintén javasolják a maszkviselést beltéren végzett sporttevékenység közben is.

Kültéren is kötelező lesz a maszkviselés, amennyiben olyan személy van a közelünkben (2 méter), akivel nem élünk közös háztartásban.

Az intézkedések október 1-jén lépnek életbe. A Központi Válságstáb javasolja a kormányak, hogy ismét vezessék be a veszélyhelyzetet, erről a kormány valószínűleg szerdán dönt majd. A rendőrség intenzíven ellenőrzi majd az újonnan bevezetett intézkedések betartását. (-para-)

Môže Vás to tiež zaujímať...

OZNÁMENIE – ÉRTESÍTÉS

Oznamujeme občanom, že dňa 20. mája 2022 (v piatok) sa v rámci separovaného zberu odpadu …