streda , 5 októbra 2022
husk
Najnovšie správy
Hlavná stránka / Správy / SPRÁVY – HÍREK

SPRÁVY – HÍREK

Africký mor ošípaných sa vrátil na Zemplín, zasiahol domáci chov

Takmer rok od prvého prípadu afrického moru ošípaných (AMO) sa situácia opakuje. V Trebišovskom okrese v obci Čierna zaznamenali nákazu AMO u dvoch ošípaných v domácom chove. V chove domácich ošípaných Slovensko pritom posledný prípad zaznamenalo ešte 19. augusta 2019, odvtedy sa vyskytol už len u diviačej zveri. Agrorezort preto žiada obozretnosť a dodržiavanie preventívnych opatrení. V pondelok informoval Daniel Hrežík z Odboru komunikácie a marketingu MPRV SR. Ohnisko nákazy je v obci Čierna, 1,5 km od ukrajinskej a 2,5 km od maďarskej hranice, kde je už dlhodobejšie potvrdzovaný výskyt nákazy v populácii diviakov. V chove boli chované dve ošípané. Ide o nekomerčný chov pre vlastnú spotrebu chovateľa. Ošípané mali zvýšenú telesnú teplotu a neprijímali krmivo. Následne ošípané uhynuli a 7. júla 2020 sa vykonalo vzorkovanie zvierat za účelom potvrdenia alebo vyvrátenia nákazy. Vytvorené boli ochranné pásma (3 kilometre) okolo ohniska – obce Čierna a pásma dohľadu (10 kilometrov) v súvislosti s výskytom AMO. V decembri 2019 Európska komisia zrušila pre Slovensko aj infekčnú oblasť pre AMO. V piatok 10. júla 2020 sa však situácia po 11 mesiacoch zmenila. Nákazu potvrdilo národné referenčné laboratórium vo Zvolene. Slovenská republika už informovala bezprostredne po potvrdení nákazy Európsku komisiu, členské štáty Európskej únie a podala hlásenie na Medzinárodný úrad pre nákazy (OIE) so sídlom v Paríži. AMO v relatívne krátkom čase nekontrolovane zasiahol veľkú časť územia Európy. Táto nákaza bola na Slovensku prvýkrát potvrdená 25. júla 2019 v chove domácich ošípaných v obci Strážne v okrese Trebišov. O niečo neskôr, 12. augusta 2019, bola potvrdená aj prvá informácia o výskyte nákazy u diviaka, uloveného v rovnakom okrese. K dnešnému dňu Slovensko eviduje už 216 prípadov u diviačej zveri. Na našom území je nákaza AMO lokalizovaná v štyroch okresoch (Trebišov, Michalovce, Košice-okolie a Košice-mesto). „Na Slovensku bol poľovníkom nariadený intenzívny lov diviačej zveri, na ktorý poľovníci zareagovali zodpovedne. Prebieha aj aktívne sledovanie situácie štátnymi veterinármi a poľovníkmi, ktorým štát uhrádza náklady za odovzdané vzorky z nájdených a ulovených diviakov. Vo veterinárnom laboratóriu vo Zvolene neustále prebieha vyšetrovanie odovzdaných vzoriek,” ozrejmil Daniel Hrežík. Aktuálny prípad výskytu AMO v domácom chove je podľa MPRV SR opätovným dôkazom zlyhania ľudského faktora a pravdepodobného nedodržania preventívnych opatrení. „Osud vývoja tejto nákazy je teraz v rukách všetkých, ktorí prichádzajú do kontaktu s ošípanými, diviačou zverou, krmovinami a produktmi z bravčového a diviačieho mäsa,” dodal Hrežík. (SITA)

Obce zaradené do pásiem

Ochranné pásmo, 3-kilometrový polomer: okres Trebišov – Čierna, Boťany, Bačka, Biel, Čierna nad Tisou, Malé Trakany.

Pásmo dohľadu 10 kilometrov – okres Trebišov – Kráľovský Chlmec, Veľké Trakany, Dobrá, Pribeník, Poľany, Leles; okres Michalovce – Ptrukša, Veľké Slemence, Ruská, Kapušianske Kľačany.

 

Sertéspestis a Tőketerebesi járásban

Ágcsernyőben, egy háztájiban, a Tőketerebesi járásban azonosították a betegséget – tájékoztatott weboldalán az Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Felügyelet (ŠVPS). „Két sertést tartottak a háztájiban. Az állatok testhőmérséklete megemelkedett, és nem etettek. Nemsokára elpusztultak. Július 7-én mintát vettünk az állatokból, a fertőzés beigazolódott” – közölte a felügyelet. A járványgóc másfél kilométerre fekszik az ukrán, két és fél kilométerre a magyar határtól, ahol a vaddisznóállományban már régebben azonosították a kórokozót. A régiót a fertőzött területek közé sorolták. A terület körül három kilométeres biztonsági övezetet jelöltek ki, amely kiterjed a tőketerebesi járásbeli Ágcsernyő, Battyán, Bacska, Bély, Tiszacsernyő és Kistárkány kataszterére. A tíz kilométer sugarú megfigyelési körzetbe tartozik még Királyhelmec, Nagytárkány, Dobra, Perbenyik, Pólyán és Lelesz, valamint a Nagymihályi járás területén Szirénfalva, Nagyszelmenc, Dobóruszka és Kaposkelecsény. A mezőgazdasági minisztériuma óvatosságra és a megelőző intézkedések betartására kér mindenkit. A minisztérium emlékeztet, hogy minden tenyésztőnek regisztrálnia kell, és hogy csak ellenőrzött és ismert helyekről vásároljanak állatokat, ne pedig külföldről, ahol jelen lehet a betegség. A tárca szerint az sem kizárt, hogy a fertőzött területből a zöldségekkel és a gyümölcsökkel is behurcolható a betegség. „Fontos tudni, hogy a takarmány – a kukorica és a szalma is – megfertőződhet ” – tájékoztatott a minisztérium. A tárca megfogalmazása szerint a határainkon túl katasztrofális a helyzet, ami a megerősített esetek számát illeti. Magyarországon és Lengyelországban a legrosszabb a helyzet. A minisztérium felhívja a figyelmet a tünetekre is. Az állatnak láza, hasmenése van, nem eszik, a légycsípések helyén véraláfutások keletkeznek. „A fertőzés terjedésének megakadályozása szempontjából rendkívül fontos, hogy a gazdák jelentsék az állatorvosnak a gyanús eseteket” – közölte a tárca. Ha az állat beteg vagy elpusztult, a tulajdonos köteles haladéktalanul értesíteni az illetékes regionális állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági felügyeletet. A vadászokat felszólították a vadon élő állatok intenzív kilövésére. Az állatorvosok és a vadászok is figyelik a helyzet alakulását. 2019. július 24-én találták az első sertéspestises vaddisznókat a Tőketerebesi járásban, Őrös (Strážne) községben, a magyar határ közelében. Eddig 216 fertőzött vaddisznót találtak Szlovákiában, a Tőketerebesi, a Nagymihályi és a Kassa-vidéki (Košice-okolie) járásban, valamint Kassa területén. A házi sertések közül eddig 12 betegedett meg a Tőketerebesi járásban, a legutóbbi esetet 2019. augusztus 19-én regisztrálták. Tavaly decemberben az Európai Bizottság törölte Szlovákiát a fertőzött területek listájáról. (TASR)

Môže Vás to tiež zaujímať...

KULTÚRNY DOM – KULTÚRHÁZ

Like1 Dislike