pondelok , 26 septembra 2022
husk
Najnovšie správy
Hlavná stránka / Správy / SPRÁVY – HÍREK

SPRÁVY – HÍREK

Pellegrini: Slovensko má ďalších nakazených! Premiér vyhlásil dvojtýždňový zákaz

Počet pacientov nakazených novým koronavírusom na Slovensku stúpol na sedem. Po pondelkovom zasadnutí krízového štábu o tom informoval dosluhujúci premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Potvrdil, že počas zasadnutia štábu pribudli dva nové potvrdené prípady, a to v Martine a Košiciach.
Všetkých vyzval, aby nepodliehali panike a zároveň dbali na ochranu svojho zdravia. Premiér ďalej hovorí, že od utorka (10. 3.) budú musieť občania SR vracajúci sa z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu podstúpiť 14-dňovú karanténu vrátane rodinných príslušníkov, ktorí s nimi žijú v jednej domácnosti. Každý má povinne kontaktovať svojho všeobecného lekára, ktorú mu vypíše práceneschopnosť. Doplnil, že za porušenie karantény v takýchto prípadoch hrozia sankcie, legislatíva podľa jeho slov umožňuje pokuty až do výšky 1 650 eur. Dobrovoľnú karanténu by podľa jeho slov mali naďalej zvážiť všetci, ktorí majú klinické príznaky.

“Byť v domácej izolácii znamená zdržať sa sociálnych kontaktov, pracovnej činnosti s výnimkou práce v mieste domácej izolácie a akýchkoľvek činností, ktoré si vyžadujú opustiť miesto izolácie,” vysvetlil hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Od utorka sa začínajú aj preventívne kontroly na všetkých hraničných priechodoch na Slovensku, uviedol Pellegrini. Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) priblížila, že informačná kampaň o novom koronavíruse sa rozšíri aj na hraničné priechody Rajka, Vyšné Nemecké, Kúty, Driemota, Makov. “Budú fungovať od utorka od 6. hodiny ráno do polnoci,” povedala ministerka. Pellegrini tiež uviedol, že pre všetky ústredné orgány štátnej správy, miestnej samosprávy a verejnej správy platí na 14 dní zákaz organizovania akýchkoľvek verejných športových či kultúrnych podujatí. “Zákaz organizovať podujatia je plošný a nerozlišuje, kto je organizátor,” poznamenal premiér.

Krízový štáb tiež požiadal ministerstvo školstva o príkaz na zrušenie školských podujatí a súťaží, ako aj lyžiarskych zájazdov a škôl v prírode. Všeobecní lekári budú môcť pre nový koronavírus vypísať tzv. pohybovú práceneschopnosť (PN), potvrdenia bude ošetrujúci lekár priamo zasielať do Sociálnej poisťovne, aby sa obmedzil pohyb ľudí, hovorí Pellegrini. Saková poznamenala, že pre vyťaženosť posilnili aj infolinky, ktoré zodpovedajú občanom o novom víruse.
Vyzval preto primátorov a starostov, aby nepodliehali panike a akceptovali opatrenie 14-dňovej karantény pre tých, ktorí sa vracajú z postihnutých oblastí. Upozornil, že masívne zatváranie škôl a škôlok spôsobuje problém slovenským výrobcom a firmám, keďže sa rodičia musia doma starať o deti. Potrebnú ochranu pred šírením vírusu má podľa neho v súčasnosti zabezpečiť spomínaná karanténa.

Na Slovensku sa doteraz potvrdilo sedem pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus, negatívnych bolo 541 vzoriek. “Miestne príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva majú ohniská nákazy podchytené. Zisťujú epidemiologickú anamnézu, dohľadávajú kontakty a zabezpečujú všetky potrebné protiepidemické opatrenia s dôrazom na elimináciu rizika šírenia ochorenia COVID-19. Šírenie ochorenia aktuálne nemá epidemický charakter. Hygienici sú v pohotovosti, dôsledne monitorujú epidemiologickú situáciu. Uskutočňujeme všetky potrebné kroky k tomu, aby k uvedenej situácii nedošlo,” zhrnul Mikas.

(NOVÝ ČAS)

Peter Pellegrini miniszterelnök tájékoztatása szerint Szlovákiában jelenleg 7 koronavírus-fertőzöttet tartanak nyilván, 541 vizsgált személy esetében pedig nem igazolódott be a vírus jelenléte. Mától a Kínából, az Olaszországból és a Dél-Kóreából hazatérő személyek – a kormány rendelkezése alapján – kötelesek 14 napra karaténba vonulni, azaz otthonukat nem elhagyni. Az utasítás a velük egy háztartásban élő személyekre is vonatkozik. Az intézkedés megsértéséért 1650 eurós bírság szabható ki. Az elkövetkező 14 napban az ország területén tilos sport- és kulturális tömegrendezvényeket szervezni. Az összes oktatási intézmény bezárása  – a miniszterelnök szerint – azonban egyelőre nem indokolt, mivel az eddigi fertőzések jól lokalizálhatók. Pellegrini hangsúlyozta, a közegészségügyi szervek álláspontja szerint a betegség terjedése egyelőre nem járványszerű. A miniszterelnök kiemelte, hogy rendkívüli fontosságú az adott helyzetben a szabályozás szigorú betartása, valamint a köznyugalom megőrzése. (novy cas)        

 

Môže Vás to tiež zaujímať...

KULTÚRNY DOM – KULTÚRHÁZ

Like1 Dislike